Záchvatovité přejídání

28. května 2018 v 11:24 | Boogie |  O Aně
Záchvatovité přejídání, z anglického binge-eating disorder (BED), je poměrně nedávno uznaná porucha příjmu potravy. Se záchvatovitým přejídáním byly oficiálně diagnostikovány 2% celosvětové populace, ale celkové číslo bude pravděpodobně mnohem vyšší, protože lidé o této poruše mnoho nevědí, a to ani lékaři, a navíc porucha příjmu potravy bývá nejčastěji viděna jako hladovění a zvracení, ne jako nadměrná konzumace bez vyvrhnutí nebo laxativ.

Jde o chronické onemocnění, kdy dotyčný jí do absolutního přesycení, a to aniž by byl předtím hladový. Následně pak cítí návaly studu a znechucení ze sebe samého - poměrně podobné jako u bulimie, ale tito lidé se přijatých kaloriíí nijak nezbavují. Proto takto nemocní začnou velmi rychle přibývat na váze, což vede ještě k větším psychickým problémům.

Podle článku o Záchvatovitém přejídání na medlicker.com je k této diagnóze nutné spozorovat alespoň tři z těchto příznaků:
  • Pacient jí rychleji než obvykle
  • Pacient jí až do pocitu, kdy se cítí přejeden
  • Pacient konzumuje velké množství potravy, aniž by byl hladový
  • Pacient jí sám a tajně, protože trpí pocity viny a studu
  • Pacienta trápí pocity viny a úzkosti nebo znechucení ze sebe samotného
(příznaky zkopírovány ze zmíněného článku)

Je nutné zmínit, že se minimálně jednou za život nechutně přežral každý z nás, takže ve většině případů není třeba se obávat. K této diagóze je nutné trpět záchvaty v několika periodách, zhruba jednou týdně nebo i vícekrát po dobu minimálně tří měsíců.

Je poměrně paradox, že ačkoliv tato porucha postihuje v největším množství ženy (něžné pohlaví má celkově větší pravděpodobnost vzniku poruchy příjmu potravy), tak právě BED je nejčastější poruchou příjmu potravy u mužů.

A co nejčastěji způsobuje právě tuto poruchu? Na vině je dopamin. Ačkoliv je několik důvodů, které vedou k BED (všechny jsou vypsané na už zmíněné stránce https://cs.medlicker.com/1359-zachvatovite-prejidani), všechny tyto příčiny vedou právě k dopaminu. Dopamin je hormon slasti, který je u techto lidí produkován během spokojeného papkání. Lidé trpící touto poruchou, stejně tak i obézní lídé jsou posléze na jídle závislí, a to právě kvůli produkci dopaminu. Jakmile jeho účinky odezní, dostaví se ale výčitky a smutek, které řeší opět návalem dopaminu v podobě dortu.

Obecně je důsledkem BED obezita, která vede k velkému množství zdravotních problémů. Proto je tato porucha příjmu potravy stejně nebezpečná, jako kterákoliv jiná, a je nutné ji léčit. Léčba většinou vychází k nalezení prvotního popudu, jako například emočního traumatu, pocity méněcenosti nebo cokoliv jiného, co vedlo k citové kompenzaci jídlem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 28. května 2018 v 20:16 | Reagovat

Dopamin je prevít. Když se člověku přirozeně netvoří, tak to musí nahrazovat závislostmi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama