Mýty o poruchách příjmu potravy

21. května 2018 v 21:15 | Boogie |  O Aně
Poruchy příjmu potravy jsou semeništěm pověr a mýtů. Bohužel, tyto mýty někdy vedou k nedostatečně rychlému podchycení problémů.

1. Lidé s poruchou příjmu potravy jsou extrémě hubení
Tohle je asi největší kec. Poruch příjmu potravy je několik druhů a poddruhů (mám v plánu každému typu věnovat článek), a například takový bulimici většinou vypadají na první pohled ''zdravě''. Potom je tady Binge eating disorder (něco jako kompulzivní přejídání), a lidé s touto poruchou většinou trpí nadváhou. Největším šokem je, že ani anorektici nemusí být vyhublý - to většinou bývá jakási vrcholná fáze, ale tomuto stavu předcházejí týdny, někdy i měsíce nezdravého hubnutí. A zrovna u anorexie je nesmírně důležité podchycení nemoci co nejdříve. Hlad se stává zvykem, a jako u všeho, čím později se svého ''zlozvyku'' začneme zbavovat, tím horší to je.

2. Muži netrpí poruchami příjmu potravy
Není jich tolik, jako žen, ale i mezi muži tyto problémy rozhodně existují. Není proto dobré podcěňovata kluka, kterého nikdo nikdy nevidí jíst!

3. Nemocnému může pomoct jen odborník
Ano, odborná pomoc je někdy nevyhnutelná, ale právě pochopení a snaha o pomoc od blízké osoby může takto nemocnému nejvíce pomoc. Ona totiž podpora a vědomí, že je tady někdo, kdo se opravdu zajímá o tvoje zdraví a štěstí, je kolikrát to nejvíce důležité. Hlavní je nenechat to usnout na vavřínech - po jednom rozhovoru porucha příjmu potravy neustoupí, je to mrcha, a bude se chtít vracet. Je potřeba vytrvat.

4. Na bulimii se neumírá
Zemřou až čtyři procenta bulimiček. Ono totiž takové užívání laxativ a denodenní zvracení pěkně vyčerpají organizmus. Navíc v důsledku nuceného zvracení se může po delší době přehlížení nemocnému poškodit jícen (celková perforace, zvýšené riziko rakoviny jícnu a tak dále...).
VŠECHNY PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY JSOU NEBEZPEČNÉ.

5. Poruchy příjmu potravy se týkají jen dospívajících
Teenegeři jsou nejvíce riziková skupina, to ano, ale stejně toto není fakt. Stále přibývá případů nemocných nad dvacet, a dokonce ve středních letech. Nedostatečně hlásaná pravda, a to se musí změnit.

6. Porucha příjmu potravy vzniká jen kvůli vzhledu
Je mnoho důvodů vzniku těchto poruch, a zrovna v případě dospívajícíh hraje hlavní roli vzhled, ale často vznikají na základě traumatických událostí. Může to být cokoliv, úmrtí blízkého, náhlá změna prostředí, rozchod s partnerem - možností je mnoho. U anorektiků jde potom často o jakýsi pocit kontroly, poté, co ji v určité chvíli ztratili. A není nic jednoduššího, než kontrolovat to, co sní.

Tohle jsou podle mě asi největší mýty o PPP obecně, a je důležité tuhle clonu strhnout.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Poustevnice, Čarodějka Poustevnice, Čarodějka | E-mail | Web | 22. května 2018 v 8:30 | Reagovat

Pěkně shrnuté.

2 lissy-paolohn lissy-paolohn | E-mail | Web | 25. května 2018 v 12:21 | Reagovat

Takovýchhle článků je dost, ale ještě pořád se nějakým způsobem nespojili a nevešly do vědomí široké veřejnosti. A druhá věc, podle mě si spousta lidí nechce připustit, že se to týká jich nebo jejich blízkých. "Vždyť oni jsou přece normální."

3 boogie-de-ana boogie-de-ana | 27. května 2018 v 11:03 | Reagovat

[1]: Děkuji, chtěla jsem vše stručně shrnout :)

[2]: To je, ale všechny poukazují hlavně na finální příznaky, a to je půst a vychrtlost :) přesně tak, bohužel mám pocit, že i moje máma sama sobě popírá, že mám problém - chápu to, je to asi příliš bolestné

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama